Cięcia drzew owocowych zimą
Cięcia drzew owocowych zimą
- Kiedy przeprowadzić cięcie drzew owocowych?
- Ogólne zasady cięcia drzew owocowych
- Czym ciąć drzewa owocowe?
- Jak przygotować narzędzia do cięcia drzew owocowych?
- Jakie powinny być warunki pogodowe, aby wykonać cięcie drzew owocowych?
- Które drzewa owocowe przycinamy w lutym?
- Które drzewa owocowe przycinamy w marcu?
- Które drzewa owocowe lepiej ciąć latem i dlaczego?
- Podstawowe zasady cięcia drzew owocowych
- Jak wykonać cięcie drzew owocowych?
- Pielęgnacja po cięciu
Kiedy przeprowadzić cięcie drzew owocowych?
Zimowe cięcie drzew owocowych możemy przeprowadzać w styczniu, lutym, a nawet w marcu. Wszystko zależy od gatunku drzewa, a także pogody. Sprawdź, jakie gatunki drzew tniemy w pierwszej kolejności, a także, które gatunki lepiej ciąć po owocowaniu latem. Dlaczego warto ciąć drzewa owocowe? Jak to zrobić? Przeczytaj w naszym artykule!
Ogólne zasady cięcia drzew owocowych
Czym ciąć drzewa owocowe?
Cięcie drzew owocowych wymaga przede wszystkim odpowiednich narzędzi. Jeśli stosujemy jedne i te same od kilku sezonów, to pamiętajmy, że ważne jest ich czyszczenia i odkażanie. Brudne ostrze może być źródłem infekcji grzybowych, które mogą wpłynąć na kwitnienie i późniejsze owocowanie.
Jak przygotować narzędzia do cięcia drzew owocowych?
W pierwszej kolejności bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy używasz sekatora jednoręcznego, sekatora dwuręcznego, sekatora tyczkowego, nożyc czy piły - zadbaj o czystość i dezynfekcję. Do wyczyszczenia wystarczy ciepła woda i mydło potasowe - zwane również mydłem szarym. Następnie, aby usunąć ewentualne patogeny, które są źródłem infekcji, należy zdezynfekować ostrza denaturatem lub spirytusem. Warto również naoliwić narzędzia, dzięki czemu będziemy sprawniej wykonywali cięcia. Kiedy narzędzia są już przygotowane do pracy należy wybrać odpowiedni dzień.
Jakie powinny być warunki pogodowe, aby wykonać cięcie drzew owocowych?
Ważne jest, aby nie padało, było sucho i bezwietrznie. Temperatura powinna być powyżej 5 st. C. Jeśli w dalszym ciągu prognozowane są przymrozki, lepiej przełożyć cięcie na inny termin - dla bezpieczeństwa drzew.
Które drzewa owocowe przycinamy w lutym?
W lutym możemy wykonać cięcie takich drzew jak: jabłoń, grusza, śliwa, pigwa. Oczywiście w okresie letnim możemy wykonać również cięcie uzupełniające, mniej więcej miesiąc przed zbiorem owoców.
W lutym możemy wykonać cięcie krzewów owocowych, takich jak porzeczka czy agrest.
Które drzewa owocowe przycinamy w marcu?
W dalszym ciągu mamy czas na cięcie tych gatunków, których cięcie można rozpocząć w lutym (patrz wyżej), a które są odporne na spadki temperatur i działanie mrozu. Jeśli w ogrodzie znajdują się krzewy ozdobne, to marzec jest doskonałym momentem również na przycięcie tych roślin. W szczególności za marcowe cięcie odwdzięczą się róże, lawenda, hortensja czy budleja.
Które drzewa owocowe lepiej ciąć latem i dlaczego?
Latem, a konkretnie po zbiorach owoców, tniemy czereśnie i wiśnie. Jeśli jednak nie zdążyliśmy wykonać korekty drzewa latem, to początek wiosny będzie momentem na nadgonienie zaległych prac. Podstawowa zasada mówi, że lepiej przyciąć z błędem, niż nie przycinać w ogóle. Rośliny uwielbiają cięcie, które nie tylko je odmładza, ale również doświetla koronę, poprawia pokrój. Wiosna należy również przyciąć brzoskwinie, morele czy orzechy włoskie.
Ciekawostka! W przypadku cięcia róż przyroda sama daje nam sygnał, kiedy najlepiej wykonać cięcie. Wystarczy dokładnie obserwować rozwój forsycji. Kiedy forsycje, kojarzone z początkiem wiosny, zaczynają kwitnąć, to znaczy, że czas na cięcie róż.
Podstawowe zasady cięcia drzew owocowych
Kiedy mamy już gotowe narzędzia, pogoda nam sprzyja, a my wiemy, które drzewa należy teraz przyciąć, przystępujemy do działania.
Cięcie sanitarne - to pierwszy rodzaj cięcia, który wykonujemy w celu pozbycia się gałęzi chorych, połamanych, przemarzniętych.
Cięcie prześwietlające - jak sama nazwa wskazuje, cięcie to wykonujemy, aby wpuścić do wnętrza korony więcej światła, a także powietrza; dzięki temu drzewa będą nie tylko lepiej kwitły, ale również owocowały. Właściwa cyrkulacja powietrza jest istotna nie tylko dla rozwoju drzewa, ale również ze względów bezpieczeństwa. Dobrze prześwietlona korona stawia mniejszy opór wiatrom, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w okresie wichur i huraganów. Odpowiednie cięcie może zminimalizować ryzyko uszkodzenia, a nawet złamania drzewa przez silne podmuchy.
Dodatkowym atutem jest fakt, że dobrze prześwietlone drzewo, w okresie pełnej wegetacji, jest mniej narażone na choroby grzybowe, ponieważ we wnętrzu korony nie tworzą się skupiska wilgoci w związku z dużą ilością masy zielonej - liści.
Cięcie korygujące - dotyczy usuwania grubych gałęzi, które mogą stanowić konkurencję dla przewodnika, czyli tej gałęzi, która prowadzi drzewa na wysokość. Usuwamy również wszystkie pędy krzyżujące się i nachodzące na siebie.
Powyższe wskazówki pozwolą każdemu właścicielowi ogrodu przeanalizować stan drzew owocowych. Nim przystąpimy do cięcia warto obejrzeć drzewa z każdej strony, obejrzeć je z bliska i większej odległości. Po dokładnej analizie usunąć najpierw chore, połamane i przemarznięte gałęzie. Następnie należy powycinać pędy o grubości około 1-5 cm, aby wpuścić więcej światła do korony, pamiętając również o usunięciu wilków, czyli gałęzi, które rosną pionowo. Na końcu usuwamy gałęzie, które mogą stanowić konkurencję dla przewodnika. Cały proces należy wykonać w odpowiedni sposób. Jak wykonać cięcie? To bardzo ważne, w którym miejscu zostanie wykonane. Więcej informacji o sposobie cięcia drzew owocowych w dalszej części artykułu.
Jak wykonać cięcie drzew owocowych?
Gałęzie wycinamy czystym i dobrze naostrzonym narzędziem. Miejsce cięcia gałęzi powinno się znajdować tuż za obrączką. Miejsce cięcia pędów znajduje się tuż nad pąkiem, a cięcie powinno być wykonane pod kątem - mniej więcej 45 stopni.
Warto usunąć również wszystkie pędy, które wyrastają z pnia do około 50 cm nad ziemią. Po wykonaniu cięcia drzewo powinno mieć w przybliżeniu pięć równomiernie rozłożonych pędów bocznych, które będą określały pokrój drzewa.
Pielęgnacja po cięciu
Miejsce po cięciu zabezpieczamy najlepiej maścią ogrodniczą, która będzie zabezpieczała przed infekcjami. Ochronnie zadziała również biała farba emulsyjna wymieszana z dodatkiem środka Topsin M 70 WP lub z Miedzianem 50 WP.
Aby dopełnić zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych, w lutym możemy jeszcze pomalować pnie drzew wapnem do bielenia drzew. To które oferujemy w naszym sklepie sprawdza się w naszych ogródkach i ogrodach naszych klientów.